معرفی ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن

ربات تبدیل عکس به متن

دانلود اپلیکیشن:

googleplay

در سال‌های اخیر تبدیل عکس به متن با استفاده از فناوری‌ OCR رشد چشمگیری داشته است. این فناوری به‌قدری محبوب و در عین حال ضروری است که علاوه‌بر نرمافزارهای تبدیل عکس به متن، تعداد زیادی ربات تلگرام نیز برای آن تولید شده است. ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن می‌توانند متن را از عکسی که به‌ آن‌ها ارائه می‌دهید جدا کرده و به‌شکل فایل متنی تحویل دهند.

این مقاله با عنوان «معرفی ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن» راهنمای جامعی است که ربات‌های تلگرامی که عکس را به متن تبدیل می‌کنند معرفی می‌کند. در این مقاله، مزایای استفاده از این ربات‌ها و نحوه کار آن‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد. همچنین دستورالعمل‌های گام‌به‌گام نحوه راه‌اندازی و استفاده از این ربات‌ها ارائه می‌شود.

اگر می‌خواهید بدون نصب نرم‌افزار و تنها با استفاده از تلگرام، عکس‌ را به متن تبدیل کنید، این مقاله را از دست ندهید.

ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن

بیایید با بهترین ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن آشنا شویم. لازم به ذکر است برخی از این ربات‌ها، تبدیل PDF به متن را نیز انجام می‌دهند.

ربات Ocr (تصویر به متن)

این ربات به آدرس @Image_to_textBot می‌تواند متن موجود در تصویر را بخواند. برای استفاده از این ربات، باید یک زبان را انتخاب کنید، یک تصویر PNG/JPG ارسال کنید و منتظر بمانید تا ربات آن را پردازش کند. بهترین نتیجه را می‌توان با متنی به دست آورد که کنتراست بسیار بالایی نسبت به پس زمینه آن دارد (مثلا متن کاملا مشکی روی پس زمینه سفید) همچنین برش و ترازکردن تصویر نیز به نتایج نهایی بهتر کمک می‌کند.

theimagebot

theimagebot با آدرس @theimagebot می‌تواند اقدمات زیر را انجام دهد:

 • استخراج متن از یک تصویر
 • جست‌و‌جو‌کردن معکوس عکس
 • اضافه‌کردن واترمارک به عکس
 • تارکردن عکس

اگر قصد دارید از این ربات برای تبدیل عکس به متن استفاده کنید، کافی است دکمه استارت را زده و عکس را آپلود کنید.

MG2TEXTBot

IMG2TEXTBot

IMG2TEXTBot [OCR] به آدرس @IMG2TEXTBot از تشخیص کاراکتر نوری (OCR) برای تشخیص متن در تصاویر استفاده می‌کند. برای استفاده از این ربات، کافی است روی کلمه استارت کلید کرده و عکس مورد نظر را آپلود کنید. ربات متن موجود در عکس را به‌شکل پاسخ زیر عکس ارسال کرده و با کلیک روی آن می‌توانید متن را کپی کنید.

Transcriber Bot (ربات رونویس)

Bot (ربات رونویس)

Transcriber Bot با آدرس @transcriber_bot پیام‌های صوتی و تصاویر را به متن رونویسی می‌کند. این ربات از بیش از 20 زبان برای پیام‌های صوتی و تقریباً از هر زبانی برای تصاویر پشتیبانی می‌کند.

اخبار و اطلاعات مربوط به این ربات در @Transcriber_botNewsChannel ارائه می‌شود.

Image To Text [OCR]

Image To Text [OCR]

Image To Text [OCR] به آدرس https://t.me/imageToText_bot نیز یکی از انواع ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن است . نکته مهم درباره این ربات این است که دارای سهمیه خاصی برای استفاده روزانه است که پس از اتمام آن، دیگر امکان استفاده از ربات تا روز دیگر نیست.

Google Translate | OCR | Maps

 Google Translate | OCR | Maps

این ربات از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن با آدرس @TranslateIDrobot می‌تواند ترجمه گوگل، ocr (استخراج متن از عکس) و جزئیات مکان را ارائه دهد.

 PhotosetterBot

PhotosetterBot با آدرس @PhotosetterBot تنها یک کارکرد دارد و آن استخراج متن از عکس است. کافی است دکمه استارت را زده و عکس را آپلود کنید.

Textify

Texify – Image to Text (OCR) – Photo to Text

Texify یکی از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن است که می‌توانید آن را در آدرس @TexifyBot بیابید. برای دریافت متن قابل ویرایش لازم است عکسی از کتاب یا مجله را برای ربات بفرستید. این ربات از انگلیسی، روسی، فارسی و تقریباً هر زبان زنده‌ای پشتیبانی می‌کند.

بهتر است قبل از ارسال عکس برای ربات، عکس‌های خود را با استفاده از امکانات ویرایش عکس تلگرام برش دهید. Texify به‌عنوان یک وب سایت نیز موجود است و می‌توانید عکس‌های خود را از رایانه شخصی یا لپ تاپ خود به متن تبدیل کنید.

Image to Text (OCR) bot

Image to Text (OCR) bot با آدرس https://t.me/the_ocr_bot یکی دیگر از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن است که از فناوری او‌سی آر استفاده کرده و با استفاده از آن می‌توانید متن عکس‌ها را استخراج نمایید.

ربات تبدیل عکس به متن

ربات تبدیل عکس به متن

ربات تبدیل عکس به متن یک ربات ایرانی به آدرس https://t.me/soluocrbot است. این ربات از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن می‌تواند برای تبدیل عکس به انواع زبان‌ها از جمله، فارسی، انگلیسی، فرانسه و… به‌کار بیاید. سریع و دقیق است و حتی می‌تواند دست‌خط را نیز تشخیص دهد.

برای استفاده از این ربات لازم است عکس را به صورت صاف(بدون کجی)، بدون موج، بدون حاشیه (مانند انگشت رو صفحه و …) و با نور کافی ارسال کنید. همچنین لازم است عکس با فرمت عکس باشد و نه فایل.

از آنجا که ربات تبدیل عکس به متن، یک ربات فارسی محسوب می‌شود، برای تشخیص متون فارسی بیشتر آموزش دیده و حتی می‌تواند متن را از یک دست‌خط جدا کند.

ربات تبدیل عکس به متن توسط اسکنیفای تولید شده است که یک سایت اختصاصی است که یکی از بهترین نرم‌افزارهای مناسب برای تبدیل عکس به متن را توسعه داده است. اسکنیفای به‌شکل نرم‌افزار قابل نصب و همچنین تحت وب در دسترس است و همان‌طور که گفتیم، می‌توانید از ربات آن نیز استفاده کنید.

لازم به ذکر است که استفاده از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن تنها یکی از راه‌های این نوع تبدیل است. اگر به‌دنبال روشهای دیگر تبدیل عکس به متن هستید، می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلفی استفاده کنید.

مزایای استفاده از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن

مزایای استفاده از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن، شامل موارد زیر است:

 • صرفه‌جویی در زمان: ربات‌های تلگرام می‌توانند به‌سرعت عکس‌ها را به متن تبدیل کنند و در زمان شما در مقایسه با رونویسی دستی متن از یک تصویر صرفه‌جویی کنند. این ربات‌ها بدون نیاز به سرچ نرم‌افزار در نت موجود هستند و با چند کلیک در دسترس قرار می‌گیرند.
 • دقت: ربات‌ها از فناوری تشخیص کاراکتر نوری پیشرفته (OCR) برای استخراج دقیق متن از تصاویر استفاده می‌کنند و خطر خطاهایی را که ممکن است با رونویسی دستی رخ دهد، کاهش می‌دهد.
 • راحتی: با استفاده از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن، می‌توانید بدون نیاز به دانلود نرم‌افزار یا ابزار اضافی عکس‌ها را مستقیماً در اپلیکیشن تلگرام به متن تبدیل کنید.
 • قابلیت دسترسی: ربات‌های تلگرام در دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مختلف قابل دسترسی هستند و به شما امکان می‌دهند عکس‌ها را در حال حرکت به متن تبدیل کنید.
 • یکپارچه‌سازی: ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن را می‌توان با برنامه‌ها و سرویس‌های دیگر ادغام کرد. این ویژگی به شما امکان می‌دهد فرآیند تبدیل عکس‌ها به متن را خودکار کرده و گردش کار خود را ساده کنید.

نحوه عملکرد ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن

ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن از فناوری تشخیص کاراکتر نوری (OCR) برای تبدیل عکس‌ها به متن استفاده می‌کنند. این روند به‌طور کلی به شیوه زیر انجام می‌شود.

 1. آپلود تصویر: با آپلود یک عکس حاوی متن در چت تلگرام با ربات، فرآیند تبدیل آغاز می‌شود.
 2. پردازش تصویر: ربات، تصویر را دریافت کرده و از فناوری OCR برای تجزیه و تحلیل متن درون تصویر استفاده می‌کند. الگوریتم‌های OCR کاراکترها، کلمات و قالب‌بندی تصویر را شناسایی می‌کنند. لازم به ذکر است که بسیاری از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن، عملیات پیش‌پردازش را که در نرم‌افزارهایی مانند اسکنیفای انجام می‌شود، انجام نمی‌دهند و لازم است یک عکس خوانا به آن‌ها تحویل دهید.
 3. استخراج متن: فناوری OCR متن را از تصویر استخراج می‌کند و آن را به قالب متن قابل خواندن توسط ماشین، تبدیل می‌کند.
 4. خروجی متن: سپس متن استخراج‌شده به‌صورت پیام در چت تلگرام برای شما ارسال می‌شود. این متن را می‌توان برای استفاده بیشتر کپی، ویرایش یا ذخیره کرد.
 5. بررسی دقت: بررسی صحت متن استخراج شده بسیار مهم است، زیرا ممکن است فناوری OCR گاهی اوقات برخی از کاراکترها را اشتباه تفسیر کند یا تصویر شما بیش از حد پیچیده باشد.

برخی از ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن ممکن است ویژگی‌های اضافی مانند تشخیص زبان، ترجمه یا گزینه‌های قالب‌بندی متن را هم ارائه دهند.

سخن آخر

ربات های تلگرام تبدیل عکس به متن یکی از راه‌های خوب برای تبدیل عکس به متن هستند. آن‌ها به‌راحتی در پلتفرم تلگرام موجود بوده و نیازی به جست‌و‌جو و نصب نرم‌افزار مجازی ندارند. کار با این ربات‌ها بسیار ساده است و تنها لازم است عکس مورد نظر خود را براساس راهنمایی‌های ربات، آپلود نماید.

اسکنیفای دارای یک ربات خوب برای تبدیل عکس به متن است که حتی می‌تواند دست‌خط را هم تشخیص دهد. با استفاده از این ربات می‌توانید به راحتی، متون فارسی و انگلیسی را از عکس جدا کرده و برای استفاده بیشتر ذخیره کرده و یا باز ارسال کنید.

https://bestoftelegram.com/bots/image-to-text-telegram-bots

اسکرول به بالا