تبدیل PDF به متن

تبدیل PDF به متن

در عصر دیجیتال امروز، فایل‌های PDF به یکی از محبوب‌ترین فرمت‌ها برای اشتراک‌گذاری و توزیع اسناد آنلاین تبدیل شده‌اند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد متن را از یک فایل PDF برای ویرایش، تجزیه و تحلیل یا اهداف دیگر استخراج کنید. این جایی است که تبدیل PDF به متن لازم است.

در این مقاله، روش‌ها و ابزارهای مختلف برای تبدیل PDF به متن را بررسی می‌کنیم و مزایا و محدودیت‌های هر رویکرد را مورد بحث قرار می‌دهیم. اگر قصد دارید فایل‌های PDF خود را به متن تبدیل کنید، این مقاله را از دست ندهید.

روش‌های تبدیل PDF به متن

با استفاده از روش‌ها و ابزارهای مختلف می‌توان یک فایل PDF و حتی یک عکس را به متن تبدیل کرد. در اینجا روش‌های رایج برای این تبدیل را بررسی می‌کنیم.

استفاده از نرم‌افزار OCR (تشخیص کاراکتر نوری)

OCR مخفف Optical Character Recognition است؛ یک فناوری که تشخیص و تبدیل متن چاپ‌شده یا دست‌نویس را که در فرمت عکس یا PDF است، به متن ماشینی امکان‌پذیر می‌کند. متن ماشینی استخراج‌شده می‌تواند ویرایش، جست‌و‌جو و تجزیه و تحلیل شود.

نرم‌افزارهای OCR برای استخراج متن از تصاویر و PDF استفاده می‌شوند و به‌شکل ابزارهای آنلاین و نرم‌افزارهای دسکتاپ در دسترس هستند. نرم‌افزارهای محبوب OCR شامل Adobe Acrobat، ABBYY FineReader و Tesseract می‌باشند.

در اینجا انواع پلتفرم‌های آنلاین و همچنین نرم‌افزار دسکتاپ OCR را معرفی کرده و انواع مشهور آن‌ها را نام می‌بریم:

  • ابزارهای آنلاین OCR: پلتفرم‌های آنلاین زیادی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد یک فایل PDF را آپلود کرده و آن را به متن تبدیل کنید. به‌عنوان مثال می‌توان به SmallPDF، Zamzar و PDF2Go اشاره کرد. در میان مبدل‌های فارسی نیز اسکنیفای این کار را به‌خوبی انجام می‌دهد.

این سرویس‌ها OCR هستند و معمولاً یک رابط کاربری ساده دارند که در آن فایل خود را آپلود می‌کنید و سپس متن تبدیل‌شده را دانلود می‌کنید.

  • نرم‌افزار دسکتاپ OCR: چندین برنامه دسکتاپ OCR وجود دارند که به‌طور خاص برای تبدیل فایل‌های PDF به متن طراحی شده‌اند. به‌عنوان مثال می‌توان به Adobe Acrobat، PDFelement و Nitro PDF اشاره کرد. در میان ابزارهای ایرانی هم اسکنیفای و ایبو نرم‌افزار دسکتاپ برای تبدیل PDF به متن ارائه می‌دهد.

این ابزارها اغلب ویژگی‌های پیشرفته‌تری را برای تغییر فایل‌های PDF و استخراج متن ارائه می‌دهند.

استفاده از ابزارهای خط فرمان

برای کسانی که با رابط‌های خط فرمان (Programming Libraries) راحت هستند، ابزارهای خط فرمان مختلفی نیز برای تبدیل PDF به متن در دسترس هستند. یکی از ابزارهای محبوب pdftotext است که بخشی از مجموعه ابزارهای Xpdf است. می‌توانید آن را روی‌ سیستم‌های یونیکس/لینوکس نصب و استفاده کنید.

استفاده از کتابخانه‌های برنامه‌نویسی

اگر ترجیح می‌دهید تبدیل PDF به متن را در نرم‌افزار یا اسکریپت‌های خود ادغام کنید، می‌توانید از کتابخانه‌های برنامه‌نویسی مانند PyPDF2 (برای پایتون)، PDFBox (برای جاوا)، یا iText (برای جاوا و دات نت) استفاده کنید. این کتابخانه‌ها APIهایی را برای استخراج متن از فایل‌های PDF به‌صورت برنامه‌ای ارائه می‌کنند.

OCR

نرم‌افزارهای تبدیل PDF به متن از چه مکانیزمی استفاده می‌کنند؟

برخلاف بسیاری از ابزارهای خط فرمان و کتابخانه‌های برنامه‌نویسی، نرم‌افزارهای تبدیل PDF به متن، از تشخیص کاراکتر نوری (OCR) برای تبدیل PDF به اسناد متنی استفاده می‌کنند.

نرم‌افزارهایOCR ‌ انواع مختلفی دارند و هرکدام با مکانیزم خاصی این تبدیل را انجام می‌دهند.

نرم افزار ساده OCR

یک موتور OCR ساده با ذخیره الگوهای مختلف فونت و تصویر متنی به‌عنوان الگو کار می‌کند. نرم‌افزار OCR از الگوریتم‌های تطبیق الگو، کاراکتر به کاراکتر برای مقایسه تصاویر متنی استفاده می‌کند.

اگر سیستم، کلمه‌های متن را مطابقت دهد، به آن optical word recognition می‌گویند.

این مکانیزم OCR دارای محدودیت‌هایی است زیرا فونت‌ها و دست‌خط‌ها بسیار متنوع هستند و الگوی تک‌تک آن‌ها را نمی‌توان ضبط و در پایگاه داده ذخیره کرد.

OCR هوشمند

سیستم‌های OCR مدرن از فناوری تشخیص کاراکتر هوشمند (ICR) برای خواندن متن به روش انسان‌ها، استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها با استفاده از نرم‌افزار یادگیری ماشینی، ماشین‌ها را آموزش می‌دهد تا مانند انسان رفتار کنند. یک سیستم یادگیری ماشینی به نام شبکه عصبی متن را در سطوح مختلف تجزیه و تحلیل می‌کند و تصویر را به‌طور مکرر پردازش می‌کند. این شبکه به‌دنبال ویژگی‌های مختلف تصویر، مانند منحنی‌ها، خطوط، تقاطع‌ها و حلقه‌ها می‌گردد و نتایج تمام این سطوح مختلف تحلیل را برای رسیدن به نتیجه نهایی ترکیب می‌کند.

حتی اگر ICR تصاویر را یک کاراکتر به یک کاراکتر پردازش کند، این فرآیند سریع است و نتایج در چند ثانیه به دست می‌آید.

تشخیص هوشمند کلمات (Intelligent word recognition)

سیستم‌های تشخیص کلمه هوشمند براساس همان اصول ICR کار می‌کنند، اما به‌جای پردازش اولیه تصاویر به‌صورت کاراکتر، تصاویر کل کلمه را پردازش می‌کنند.

تشخیص علامت نوری (Optical mark recognition)

تشخیص علامت نوری نشان‌ها، واترمارک‌ها و سایر نمادهای متنی را در یک سند شناسایی می‌کند.

کاربرد تبدیل PDF به متن

تبدیل PDF به متن کاربردهای زیادی در صنایع و مشاغل مختلف دارد. در اینجا برخی از کاربردهای تبدیل PDF به متن را معرفی می‌کنیم.

بانکداری

صنعت بانکداری از تبدیل PDF به متن برای پردازش و تأیید اسناد وام، چک سپرده و سایر تراکنش‌های مالی استفاده می‌کند. این راستی‌آزمایی، پیشگیری از کلاهبرداری و امنیت تراکنش را بهبود می‌بخشد.

نرم‌افزارهای OCR تخصصی بانکداری، با دقت زیادی PDF تهیه‌شده از اسناد بانکی را به متن تبدیل کرده تا از کلاهبرداری جلوگیری کنند. در ایران نیز بانک‌ها از این نرم‌افزار‌های حرفه‌ای تبدیل PDF به متن استفاده می‌کنند.

مراقبت‌های بهداشتی

صنعت مراقبت‌های بهداشتی از OCR برای پردازش سوابق بیماران، از جمله درمان‌ها، آزمایش‌ها، سوابق بیمارستانی و پرداخت‌های بیمه‌ی اسکن شده به وسیله ابزارهای اسکن استفاده می‌کنند. OCR به ساده‌سازی گردش کار و کاهش کار دستی در بیمارستان‌ها و در عین حال به‌روز نگه‌داشتن سوابق کمک می‌کند.

بیمارستان‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای OCR، اسناد PDF تهیه‌شده از پرونده دست‌نویس بیمار، آزمایشات و… را به متن تبدیل کرده و بایگانی می‌کنند. این فرآیند به بایگانی بیمارستانی کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نیاز را جست‌و‌جو کرده، دسته‌بندی کنند و یا تغییر دهند.

لجستیک

شرکت‌های لجستیک از OCR برای ردیابی برچسب‌های بسته، فاکتورها، رسیدها و سایر اسناد استفاده می‌کنند. آن‌ها از اسناد عکس‌برداری کرده و آن‌ها را دیجیتالی می‌کنند تا بتوانند فرآیند بایگانی و مستند‌سازی را به‌شیوه‌ای دقیق انجام دهند.

سازمان‌های دولتی

OCR در سازمان‌های دولتی برای پردازش و دیجیتالی‌کردن اسناد مختلف مانند گذرنامه، گواهی‌نامه رانندگی و فرم‌های مالیاتی استفاده می‌شود. استفاده از این تکنولوژی در سال‌های اخیر توسعه زیادی یافته و به یک روند مرسوم در سازمان‌های دولتی تبدیل شده است.

خرده‌فروشی و تجارت الکترونیک

تبدیل PDF به متن در خرده‌فروشی و تجارت الکترونیک برای خودکارسازی پردازش اطلاعات محصول، مانند توضیحات محصول و قیمت‌گذاری که برای آنها از کاتالوگ‌های تامین‌کننده استفاده می‌شود.

آموزش

تبدیل PDF به متن در آموزش برای دیجیتالی‌کردن و پردازش اسناد مختلف مانند سوابق دانش‌آموز، ریز نمرات و برگه‌های امتحانی کاربرد دارد. علاوه‌بر این با استفاده از این روش می‌توان آموزش مجازی را توسعه داد؛ برگه‌های دست‌نویس دانش‌آموزان به‌صورت دیجیتال به دست معلم رسیده و نمره‌گذاری می‌شوند و همچنین سوالات ارسالی توسط معلم نیز از PDF به متن تبدیل شده و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

این روش در سیستم‌های آموزشی کشورهای پیشرفته به‌خوبی اجرا می‌شود، اما هنوز در سیستم آموزشی ایران به‌خوبی پذیرفته نشده است. با این حال در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های آموزشی ایران نیز از تبدیل PDF به متن برای دسترسی به اسناد و طبقه‌بندی آن‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده شخصی

تبدیل PDF به متن، استفاده‌های شخصی زیادی دارد. بسیاری از افراد عادت به تایپ ندارند. آن‌ها مطالب خود را با قلم روی کاغد می‌نویسند و یا با استفاده از قلم دیجیتال در تبلت، گوشی همراه و یا نوت پد خود یادداشت‌برداری می‌کنند. بدون استفاده از نرم‌افزارهای OCR، نمی‌توان از این یادداشت‌ها به‌خوبی استفاده کرد. نرم‌افزارهای تبدیل PDF به متن به افراد اجازه می‌دهند تا یادداشت‌ها، لیست خرید، خاطرات و… خود را به متن تبدیل کرده و آن‌ها را به‌شیوه‌ای صحیح دسته‌بندی و بایگانی کنند. یادداشت‌هایی که به این شیوه بایگانی می‌شوند، قابل دسترس و قابل جست‌و‌جو بوده و کاملا قابل استفاده هستند.

تبدیل PDF به متن برای تغییر اسناد نیز استفاده می‌شود. برای مثال، افراد می‌توانند با استفاده از این روش فرم‌ها، کتاب‌ها و اسناد مختلف را که در فرمت PDF یا عکس هستند، به متن تبدیل کرده و از آن‌ها برای کارهای شخصی خود استفاده کنند.

تبدیل PDF به متن

اسکنیفای یک نرم‌فزار مطمئن برای تبدیل PDF به متن

برای تبدیل PDF به متن لازم نیست از نرم‌افزارهای خارجی استفاده کنید. این نرم‌افزاها اغلب بر زبان انگلیسی تمرکز دارند و ممکن است تبدیل PDF فارسی به متن را با دقت زیادی انجام ندهند. از طرف دیگر، با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده بر علیه ایران، نرم‌افزاهای محدودی در سطح جهان از زبان فارسی برای تبدیل PDF به متن پشتیبانی می‌کنند.

با همه این‌ها، خوشبختانه نرم‌افزارهای باکیفیتی در داخل کشور برای تبدیل PDF به متن طراحی شده‌اند. این نرم‌افزارها به‌طور عمده بر زبان فارسی تمرکز دارند و به‌همین دلیل خطای آن‌ها کم‌تر است.

نرم‌افزار اسکنیفای، یکی از این برنامه‌ها است که هم به‌شکل آنلاین و هم به‌شکل نرم‌افزار دسکتاپ قابل دسترس است. اسکنیفای براساس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کار می‌کند و می‌تواند با کم‌ترین خطا اسناد و عکس‌های شما را به متن تبدیل کند.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pdftotext

https://linux.die.net/man/1/pdftotext?__cf_chl_rt_tk=IKVjJyKCTaIQsbcHXfKceL2eHOVB3Xg4t7Lv5W74_qg-1712784767-0.0.1.1-1599

https://nanonets.com/blog/pypdf2-library-working-with-pdf-files-in-python/

https://medium.com/@s.sadathosseini/extracting-text-from-multiple-pdf-files-with-python-and-pypdf2-b37f08ef728d#:~:text=After%20opening%20the%20PDF%20file,extract%20the%20text%20from%20it.

https://pdfbox.apache.org/

https://aws.amazon.com/what-is/ocr/#:~:text=Optical%20Character%20Recognition%20(OCR)%20is,words%20in%20the%20image%20file.

اسکرول به بالا