امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR

در عصر دیجیتال، مدیریت امنیت اسناد در طول فرایند OCR (تشخیص کاراکتر نوری) به یک جنبه حیاتی از عملیات تجاری تبدیل شده است. از آنجایی که سازمان‌ها تلاش می‌کنند اسناد مبتنی بر کاغذ خود را به فرمت‌های دیجیتال تبدیل کنند، اطمینان از محرمانه‌بودن و یکپارچگی داده‌های استخراج‌شده، بسیار مهم است.

این مقاله به جنبه‌های امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR می‌پردازد و بر راه‌حل‌های آن تمرکز دارد.

امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR

تشخیص کاراکتر نوری (OCR) چیست؟

 OCR مخفف Optical Character Recognition است و به یک فناوری نرم افزاری اشاره دارد که به‌صورت الکترونیکی متن (نوشته یا چاپ شده) را در داخل یک فایل تصویر یا سند فیزیکی، مانند یک سند اسکن شده شناسایی کرده و آن را به یک فرم متن قابل خواندن توسط ماشین برای پردازش داده تبدیل می‌کند.

این تکنولوژی با عنوان «تشخیص متن» نیز شناخته می‌شود.

به طور خلاصه، نرم افزار تشخیص کاراکتر نوری به تبدیل تصاویر یا اسناد فیزیکی به فرم قابل جستجو کمک می‌کند. نمونه‌هایی از موتورهای OCR عبارتند از ابزارهای استخراج متن، مبدل‌های PDF به txt و عملکرد جستجوی تصویر Google.

این تکنولوژی برای تبدیل عکس به متن از چند فرآیند پشت سر هم، مانند پیش پردازش، پردازش و خروجی استفاده می‌کند. در مرحله پیش پردازش، مشکلات متن (کجی، کنتراست پایین و…) برطرف شده  و متن برای استخراج کاراکترها آماده می‌شود. پس از استخراج متن در مرحله پردازش، فایل به شکل متن استخراج می‌شود.

نیاز روزافزون به راه حل‌های OCR ایمن

با افزایش دیجیتالی‌شدن اسناد، کسب‌و‌کارها با چالش استخراج ایمن داده‌ها از فرمت‌های مختلف مواجه می‌شوند. در حال حاضر، فناوری OCR، که تبدیل خودکار اسناد اسکن‌شده به متن قابل ویرایش را تسهیل می‌کند، به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما خطرات امنیتی قابل توجهی را به‌همراه دارد. این خطرات شامل دسترسی غیرمجاز به داده‌های حساس، نشت اطلاعات احتمالی در طول فرآیند استخراج و تهدیدات ناشی از حملات سایبری است.

به‌همین دلیل نیز لازم است از یک نرم‌افزار مطمئن OCR برای استخراج عکس از متن استفاده کنید.

تهدیدات امنیتی استفاده از OCR

OCR شامل استخراج متن از تصاویر اسکن‌شده و تبدیل آن به فرمت دیجیتال است. این فرآیند اغلب شامل مدیریت اطلاعات حساس است که در طول فرآیند تبدیل، آسیب‌پذیر می‌شود. تهدیدات امنیتی می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد.

نقض داده‌ها

نقض داده‌ها به معنای دسترسی غیرمجاز به اطلاعات حساس در طول یا بعد از فرآیند OCR است. این نقض داده توسط افرادِ خارج از سیستم و با دسترسی غیرمجاز به اطلاعات حاصل می‌شود و امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای حل این مشکل لازم است ارائه‌دهنده OCR از رمزگذاری داده‌های در حال انتقال و در حالت استراحت استفاده کرده و علاوه‌بر ایجاد رمز قوی، از رعایت مقررات حفاظت از داده‌ها اطمینان حاصل کند.

استخراج نادرست داده‌ها

خطا در تشخیص متن می‌تواند منجر به استخراج نادرست داده‌ها شود. تفسیر نادرست از داده‌های حیاتی، بر عملیات تجاری و تصمیم‌گیری تأثیر می‌گذارد و به‌همین دلیل نیز یک چالش امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR محسوب می‌شود.

برای حل این مشکل لازم است ارائه‌دهنده OCR از فناوری‌های پیشرفته OCR با دقت بالا استفاده کند و علاوه‌بر این هوش مصنوعی را مرتبا آموزش دهد. همچنین فارغ از دقت نرم‌افزار، در مورد اسناد مهم لازم است چک دستی دوباره انجام شود.

بدافزار و حملات سایبری

حملات هدفمند به سیستم‌های OCR برای رهگیری یا تغییر داده‌ها ممکن است رخ دهد. در این شرایط فایل‌ها به‌خطر افتاده و ممکن است محتویات آن‌ها مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

برای حل این مشکل امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR لازم است ارائه‌دهنده OCR از اقدامات امنیتی سایبری قوی، از جمله فایروال‌ها، نرم‌افزارهای ضد بدافزار و ممیزی‌های امنیتی استفاده کرده و مرتبا رخنه‌های نرم‌افزاری خود را با پچ‌های مناسب اصلاح کند.

دسترسی غیرمجاز

گاهی ممکن است بدون هک، افرادی به‌شکل غیر مجاز به اطلاعات دسترسی پیدا کرده، آن‌ها را سرقت کنند و یا از داده‌ها سوء استفاده نماید.

برای حل این مشکل امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR لازم است ارائه‌دهنده OCR احراز هویت چند‌عاملی، کنترل‌های دسترسی مبتنی بر نقش و مکانیسم‌های دقیق احراز هویت کاربر را پیاده‌سازی کند.

امنیت OCR

پیشگیری از خطرات امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR

این دستورالعمل‌های جامع، برای جلوگیری از خطرات امنیتی OCR و اطمینان از ایمنی بسیار مهم هستند. قبل از استفاده از یک نرم‌افزار، اطمینان حاصل کنید که از این ویژگی‌ها برخوردار است. لازم به ذکر است که بیشتر این ویژگی‌ها به‌وسیله ارائه‌دهنده نرم‌افزار اعمال می‌شوند.

رمزگذاری قوی

  • داده در حال انتقال: استفاده از پروتکل‌های امن مانند TLS/SSL برای رمزگذاری داده‌های ارسال‌شده بین سیستم‌های OCR و سایر اجزای شبکه.
  • داده در حالت استراحت: رمزگذاری داده‌های ذخیره‌شده با استفاده از AES-256 یا دیگر الگوریتم‌های رمزگذاری قوی

کنترل‌های دسترسی و احراز هویت

  • احراز هویت چند عاملی (MFA): برای ایجاد یک لایه امنیتی اضافی در نرم‌افزارهای OCR، به MFA نیاز است.
  • کنترل دسترسی مبتنی بر نقش (RBAC): لازم است دسترسی اشخاصی که از نرم‌افزار استفاده می‌کنند و یا کنترل آن را در دست دارند، محدود گردد. این محدودیت سبب می‌شود، افراد کم‌تری بتوانند به اطلاعات حساس دسترسی پیدا کنند.
  • بررسی‌های منظم: برای اطمینان از امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR لازم است ارائه‌دهنده به‌شکل دوره‌ای دسترسی‌ها و مشکلات امنیتی را بررسی کند.

ایمن‌سازی مداوم نرم‌افزار

به‌روز‌رسانی منظم: لازم است نرم‌افزار و سیستم‌های OCR برای محافظت در برابر آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده به‌روز نگه داشته شوند تا بخش مهمی از چالش امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR برطرف گردد.

استفاده از VPN

این روش امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR، مربوط به کاربر سیستم است.

استفاده از وی‌پی‌ان و سایر امکانات مناسب برای ناشناس‌ماندن، می‌تواند ردیابی اطلاعات و امکان سرقت آن‌ها را کم‌تر کند.

سارقان ممکن است به‌دنبال ردیابی اطلاعات شرکت و یا سازمان خاصی باشند؛ اما وقتی آن شرکت و یا سازمان با یک آیدی ناشناس و حتی از خارج از کشور اقدام به تبدیل اسناد خود می‌کند، سارقان نمی‌توانند با ردیابی، اطلاعات را به‌دست بیاورند.

بستن قرارداد

این روش حفظ امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR نیز وابسته به کاربر است. بستن قرارداد با ارائه‌دهنده خدمات OCR می‌تواند خیال شما را از امینت داده‌های تبدیل‌شده راحت کند. شرکت‌های ارائه‌دهنده OCR معمولا سعی دارند، رضایت مشتریانی که به‌شکل دائمی، با استفاده از نرم‌افزار، تبدیل‌های خود را انجام می‌دهند، به‌دست بیاورند. به‌همین دلیل نیز روی امنیت  سرمایه‌گذاری می‌کنند.

هنگام بستن قرارداد، به مفاد امنیتی آن دقت ویژه کنید.

اطمینان از قانونی‌بودن کسب‌وکار

در حال حاضر سایت‌های بسیاری در اینترنت مشغول کسب‌وکارهای مختلف از جمله تبدیل عکس به متن هستند؛ اما ممکن است تعداد زیادی از آن‌ها ثبت‌نشده باشند. ثبت‌شدن یک سایت و کسب و کار ایترنتی تا حد زیادی ایمن‌بودن آن را تایید می‌کند. ثبت‌شدن به معنای داشتن کد اقتصاد و دادن مالیات است. برای اطمینان از عملکرد صحیح نرم‌افزار، لازم است مطمئن شوید که نرم‌افزار ثبت شده و دارای کد است و همچنین از دارای اینماد است. اینماد، نشانی است که در پایین هر سایت درج شده و اعتبار آن را نشان می‌دهد. البته موارد ذکر شده درمورد کسب‌وکارهای اینترنتی داخلی مطرح هستند.

امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR

سوالات رایج درباره امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR

در این قسمت از مقاله به سوالات رایج درباره امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR پاسخ می‌دهیم.

سوال:  فناوری OCR چقدر ایمن است؟

پاسخ: امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR به عوامل مختلفی از جمله نرم افزار مورد استفاده، روش‌های انتقال داده و شیوه‌های ذخیره سازی بستگی دارد. استفاده از نرم‌افزار‌های معتبر OCR که از استانداردهای رمزگذاری قوی و شیوه‌های مدیریت امن داده‌ها استفاده می‌کند، می‌تواند کاملا امن باشد.

سوال: مشکلات رایج در مورد امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR چیست؟

پاسخ: مشکلات رایج در مورد امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR شامل دسترسی غیرمجاز به داده‌های حساس، نقض داده‌ها و سوء استفاده از اطلاعات شخصی استخراج شده از اسناد است.

سوال: چگونه می‌توانم از حریم خصوصی اسناد خود در هنگام استفاده از OCR محافظت کنم؟

برای اطمینان از امنیت و حفظ حریم خصوصی، از نرم افزار‌هایی استفاده کنید که:

  • داده‌ها را در حین انتقال و ذخیره‌سازی رمزگذاری می‌کند.
  • با مقررات حفاظت از داده ها مانند GDPR یا CCPA مطابقت دارد.
  • کنترل‌های دسترسی قوی و احراز هویت کاربر را فراهم می‌کند.
  • داده‌ها را پس از پردازش حذف یا ناشناس می‌کند.

سوال: آیا خدمات OCR مبتنی بر ابر ایمن هستند؟

پاسخ: سرویس‌های OCR مبتنی بر ابر در صورت استفاده از رمزگذاری، و سایر مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR می‌توانند ایمن باشند. با این حال، آنها ممکن است خطرات بیشتری را در مقایسه با نرم‌افزارهایی که به‌شکل لوکال استفاده می‌شوند ایجاد کنند.

OCR

سخن آخر

امنیت و حریم خصوصی در استفاده از OCR اهمیت حیاتی دارد. گاهی اطلاعاتی که با استفاده از این نرم‌افزارها تبدیل می‌شوند، اهمیت چندانی ندارند. اما در شرایطی که داده‌های مهم را برای تبدیل در اختیاز OCR قرار می‌دهید، لازم است از امنیت و حریم خصوصی آن مطمئن شوید. به عبارت دیگر، استفاده از هر نرم‌افزار و یا وب سایتی برای تبدیل عکس به متن امن نیست. شما می‌توانید عکس‌ها و متون PFD خود را با استفاده از نرمافزار اسکنیفای، به متون قابل ویرایش تبدیل کنید.

اسکرول به بالا